تبلیغات
احســـــاس| بزرگترین بانك مقالات مذهبی - عملیات امام مهدی (عج)


پنجشنبه 26 آبان 1390
ن : سجاد علیزاده نظرات ()

عملیات امام مهدی (عج)

کلمات کلیدی : شهید , جنگ , عملیات ,


  نام عملیات : امام مهدی (عج)
مدت اجرا : 2 روز 
زمان اجرا : 26/12/1359 
تلفات دشمن :168 
ارگانهای عمل کننده : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اهداف عملیات : عقب راندن دشمن از شهر و منطقه سوسنگرد 


عملیات امام مهدی (عج) : آغاز عملیاتهای غیر كلاسیك محدود
 
پس از آنكه فرماندهان ایرانی دریافتند كه با جنگهای كلاسیك و شیوه‌های شناخته شده نمی‌توان كاری را از پیش برد ، طرح عملیاتهای چریكی و غیر كلاسیك را به اجرا گذاشتند .

نخستین گام در این راستا ،در 26 اسفند ماه 1359 و پس از دو ماه از آخرین تهاجم ناموفق ایران به قوای عراق برداشته شد .

براساس طرحی به نام «امام مهدی (عج) » كه توسط شهید حسن باقری طراحی شده بود مقرر شد تا برادران سپاه با استعداد 200 حمله‌ور و با سلاحهای معمولی و آر – پی - جی ،‌از چهار محور به نیروهای عراقی در غرب سوسنگرد حمله كنند.

حمله در ساعت 7 و30 دقیقه صبح آغاز شد . دشمن غافلگیر شده و عملیات با سرعت غیر قابل تصوری پیش می رفت .
 با انهدام یك گردان تانك و یك گردان مكانیزه دشمن ، نیروهای خودی به پیروزی رسیدند . اما به علت عدم تجربه كافی نیروها در این گونه عملیاتها و فقدان نیروی جایگزین برای تثبیت مواضع آزاد شده ، پس از گذشت یكی دو روز ، عراقیها به مواضع پیشین خود بازگشتند .

با این وجود ، پس از گذشت 6 ماه از جنگ و هجوم همه جانبه ارتش عراق به خاك ایران ، نخستین پیروزی روحیه بخش برای رزمندگان ایرانی به دست آمد . در جریان این عملیات محدود تعدادی 168 تن كشته و زخمی و اسیر شدند . همچنین 13 تن از نیروهای عمل كننده سپاه پاسداران به شهادت رسیدند. و این چنین سرآغاز عملیاتهای (‌محدود ) غیر كلاسیك جنگ ، با موفقیت به اتمام رسید

.« اسحق عزیزی » طراح این عملیات كه فرمانده گردان بود و بعدها به شهادت رسید ، توانست در حالی كه عراقیها در مجاورت دیوارهای شهر سوسنگرد ، حضور داشتند - با كندن چندین كانال ،‌رزمندگان را از زیر خانه‌های شهر عبور داده و به نقاط مشخصی ، در كنار اردوی دشمن برساند . در عملیات «تپه‌های الله اكبر» كه دو ماه پس از عملیات امام مهدی (عج ) انجام شد، همین طرح با پیروزی اجرا گردید .


منبع:ashoora.ir